Mnoho čtenářů o mně ví, že chodím do kaváren a taky se mě ptají, „kam Tadeáši?“ Proto jsem si řekl, že napíši krátký seznam kaváren, do kterých moc rád chodím pracovat a které jsou k tomu také vhodně zařízené. To je totiž jeden z hlavních důvodů, proč do kaváren vůbec chodím. Vybral jsem si Prahu, protože v ní pomalu trávím více času, než doma a tak mám tamní kavárny celkem dobře ochozené. Let’s get to it!

Za prací, jakou? A proč?

Nemyslím tím kavárny pro fajn brigádu jo… V článku vám prozradím, jaké kavárny doporučuji navštěvovat jako někdo, kdo je na volné noze (freelancer). Můžete dělat weby, marketing, psát příspěvky, překládat, vyvíjet software, stříhat videa… jakoukoliv práci, ať už jste zaměstnaní ve firmě nebo ne, kde máte možnost se na chvíli „ztratit“ a jít si sednou do super kavárničky. Pokud máte již nějakou zkušenost s prací ve firmách, v kancelářích, možná že vás trochu překvapím, ale myslím si, že v kavárně máte méně příležitostí, aby jste byli od práce vyrušeni. Jednou potřebuje kolega tamhleto, za chvíli musíte na schůzku atd. V kavárně si řídíte svůj vlastní čas. Budete v ní sedět hodinku nebo třeba pět? To je na vás. Změna prostředí stimuluje kreativitu. Pokud pracujete jenom z domu, určitě máte jednou za čas taky takovou krizi, že by jste si nejradši sedli k YouTube, Netflixu… když se ale donutíte si aspoň jednou za týden sednou do kavárny, uvidíte ten obrovský rozdíl. Dokážete najednou mnohem více. Pokud jste trochu odvážnější a nesedíte akorát se sluchátky v uších, můžete v kavárnách velmi lehko poznat nové, zajímavé lidi! Kteří vám znovu, přinesou do života něco svěžího, další nápady nebo třeba i nového partnera k práci. You never know.

Proč zrovna tyto?

Není kavárna jako kavárna a já jsem pro vás vybral ty naprosto nejlepší, které se aktuálně nachází v Praze, kde si můžete v klidu sednout a pracovat na vašem dalším úkolu. Jaká jsou má kritéria?

Vynikající káva a něco k zakousnutí

Jako velký milovník kávy si nesedám jen tak do nějaké, kde vám připraví „obyč“ kávu, ale tam kde z ní udělají pohlazení na duši. A když k tomu mají výborné zákusky? To se těžko odmítá. Poslední dobou navíc kavárny i často nabízejí skvělé polévky, takže vlastně můžete přijít ráno a odejít klidně až odpoledne. I když procházet se mezitím je také prospěšné pro produktivitu! Tak si občas udělejte pauzičku.

Zásuvky a rychlá, spolehlivá wifi

Jednou s klíčových vlastností, pokud musíte pracovat online je určitě rychlá a spolehlivá wifi. Všechny níže uvedené jí disponují a málokdy mám s nimy problém. Pro zajímavost, jsem přiložil rychlosti stahování, nahrávání a pingu ze speedtestu, ale pozor! wifi připojení bylo testované za provozu, někdy s méně, někdy s více připojenými zařízeními, tak je prosím neberte jako fakta.

Atmosféra

Určitě si umíte představit takové ty kavárničky na dovolených, sedíte, pozorujete lidi, moře, usrkáváte kávičky. Ano, tak to v Česku nezažijete. Nicméně! Přesně tohle myslím – atmosféru. A vybrané Pražské kavárny je umí skvěle stimulovat (teda, bez toho moře). Co mě nejvíce na atmosféře v kavárně unáší je, jak je za 1) všude odlišná a za 2) jak každý na něčem pracuje. Ať už je to na notebooku nebo připravuje kávu, čte si, píše, učí se nebo třeba „pracuje“ na vztahu. Jak se každý někam posouvá. A to je ono. Pak totiž těžko jen tak sedíte a nic neděláte. Chcete taky na něčem pracovat, nechcete se flákat.

Zajímavý interiér

Atmosféra je takový ten celek. Co ho ale z velké části tvoří je interiér. Níže naleznete kavárny, které – i když to je seznam kaváren, které se líbí mě – jsou od sebe velmi odlišné a to je důležité, protože pro vaší kreativitu není dobré, když chodíte do stále té stejné.

Příjemná a „neotravující“ obsluha

Nemálo krát se mi stane, že si sednu do kavárny, objednám si, otevřu notebook, přinesou mi kávu a každých 15 minut sechodí ptát, jestli je všechno v pořádku a jestli si nedám ještě něco. Já vím, říkáte si – vždyť to je v okej ne? Ale když se potřebujete soustředit, tak vás tohle rozhodí. Navíc, se začnete cítit jako by vám tím tiše říkali „hele koukej si ještě něco dát nebo vypadni“. Tak a přesně takovéhle v mém seznamu nenajdete.

Velké prostory

Malé kavárničky mají něco do sebe, ty např. vyhledávám, když si chci nerušeně číst. Pro práci ale volím kavárny, které mají dostatečnou kapacitu a návštěvnost, aby vytvořily – jak tomu říkám – „kavárenský šum“. Jo a kavárny bez WC bych ani nezmiňoval, to je „of course“. Nejhezčí mají v Kavárně co hledá jméno a v Místě 🙂

Seznam kaváren

 

1. Cafedu

Pokud mě trochu znáte, určitě víte, že v Cafedu trávím poslední dobou hódně času. Cafedu není jenom kavárna, ale i studovna a opravdová alternativní pracovna. Kavárna byla v roce 2017 rozšířena i o první patro, kde je také vstup do studovny. Přes školní rok a hlavně zkouškové je tam pěkně narváno. Odpoledne si bez rezervace těžko škrtnete, pokud nejste sami. Někdy i to je problém. Na Cafedu se mi nejvíce líbí její kulturní rozmanitost, chodí si tam sedat/studovat hlavně zahraniční studenti a tak máte často možnost s někým prohodit i pár slov anglicky. A ještě něco. Tady uvidíte víc notebooků než v obchodě s elektronikou.

Heslo k datu (31.5.2018): ottowichterle
Rychlost: Stahování – 1.33mb/s Nahrávání – 1.31mb/s Ping – 15ms
Kapacita kavárny: velká

 

2. Cafe Letka

Retro kavárna, včetně mého oblíbeného posezení v oknech. Nemá takovou kapacitu, ale kvalitou je prvotřídní. V pracovní dny tu také najdete mnoho lidí na pracovních schůzkách nebo právě i freelancery. V letních dnech tu ale dokáže být pěkné teplo! Ostatní zmíněné na tom jsou s udržováním teploty mnohem lépe, většinou i klimatizované. Jo prý mají v Letce výborné snídaně!

Heslo (10.9.2016): letka1896
Rychlost: Stahování – 71.27mb/s Nahrávání – 14.57mb/s Ping – 24ms
Kapacita kavárny: střední

 

3.Místo

Moderní kavárnička od Doubleshotu v Norském stylu. Jako minimalistu mě to tam samozřejmě naplňuje, i když toho tam moc není. Což tedy znamená, že to není kavárna nijak „útulná“, ale právě proto se mi tam i lépe pracuje, protože do ní chodí spíš lidi pracující, než páry atd. Snídaně mě tu ale nikdy moc nezaujaly.

Heslo (10.9.2016): cappuccino
Rychlost: Stahování – 1.8mb/s Nahrávání – 2.8mb/s Ping – 10ms
Kapacita kavárny: velká

 

4.Kofárna Café

Podobně jako Místo, Kofárna je moderní kavárnička s úžasnou obsluhou a minimalistickým interiérem. Lidé si tu dávají hodně takeaway, takže tu není nikdy moc narváno. Proto je tohle kavárna kam chodím, když mě např. čeká důležitý hovor a chci mít klid. Jinak tu mají kromě úžasné kávy (dělají tu všechno silnější) taky super domácí limči a z jejich nabídky zákusků/baget si vyberete vždycky. Jinak je to jedna z málo kaváren, kde se dá i u notebooku stát (v přední části kavárny).

Bez hesla (31.5.2018)
Rychlost: Stahování – 5.97mb/s Nahrávání – 0.38mb/s Ping – 1ms
Kapacita kavárny: střední

 

5.Kavárna co hledá jméno

Těžko se Kavárně co hledá jméno může něco vytknout. Jedná se o perfektní místo pro práci, především pro ty, kteří mají rádi větší ruch a nevadí dotyčným ve špičce si an místo chvilku počkat. Jsou k dispozici čtyři velké pracovní stoly se zásuvkami, které se nachází vždy po stranách. Jsou tu boží toalety, pro dámy – bez zrcadla a co se mi opravdu líbí, jsou pravidelně obměňované obrazy ve výstavní části. Pro kreativce je to prostě ráj.

Bez hesla (31.5.2018)
Rychlost: Stahování – 19.31mb/s Nahrávání – 8.71mb/s Ping – 15ms
Kapacita kavárny: velká

 

6.Mama coffee (u Karlova náměstí)

Nejen u Karlova náměstí se nachází kavárna Mama coffee. Jedná se o franšízu a tak jsem navštívil např. i tu na Křížíkově, ale ta mě nechala klidným. Možná i proto, že ji nikdy nemám blízko. Ale k té na Karlově. Podobně jako v Cafedu, je tu většinu času narváno a pro nás, freelancery to není úplně ideální, protože zásuvky tu jsou akorát asi u sedmi stolečků a ty bývají většinou plné. Proto sem moc nechodím, pokud chci déle pracovat, ale stejně jsem jí chtěl zmínit, protože když potřebuji něco rychle a mám power, tak tohle je další kavárnička, kde se dá sednout.

Heslo (11.9.2016): kava1234
Rychlost: Stahování – 10.87mb/s Nahrávání – 1.90mb/s Ping – 16ms
Kapacita kavárny: velká

 

Další ke zvážení: Můj šálek kávy, Cafe neustadt, Coffee Source, Cafe Jedna, Cafe Loft Karlín

 

Starbucks & Costa?

Když jde do tuhého a jste daleko od nějaké kvalitní kavárny, Starbucks i Costa jsou alternativou.

 

Co dodržovat

  • Kavárny střídejte. Nedělejte si z navštěvování jedné a té samé rutinu, které jste chtěli v první řadě uniknout. Je to také o inspiraci, kterou zrovna chcete načerpat, každá kavárna má jiné prostředí, chodí do ní jiní lidé, atd.
  • Nesedejte si k prázdným velkým stolům, které mohou být na snídani / oběd využité většími skupinkami. Zaberte si nejlépe místečko pro jednoho, pokud to kavárna umožňuje nebo sdílejte stůl s ostatními.
  • Často si objednávejte. Přece jenom, když tam sedíte několik hodin (jako já), kavárně děláte hodně výdajů. Využití místa, pracovní síly, wifi, (elektřiny). Já si většinou kupuji pití každou hodinu-dvě, mezitím i něco k zakousnutí. A nezapomeňte dávat dýška.
  • Choďte s plně nabitým notebookem a mobilem. Je zbytečné vlastníkům kavárny dělat – jak jsem výše psal – další výdaj. Samozřejmě někdy je to nutné, někdy zapomenete, ale nedělejte z nabíjení si elektroniky v kavárny rutinu.
  • Nesedejte si moc ke dveřím, například v Cafedu je v létě velký rozdíl mezi venkovními teplotami a klimatizovaným vnitřkem. Je to akorát další rušivý element, kterému je dobré se vyhnout.
  • Poslední takové doporučení je, si sednout někde, kde budete vidět. Pokud do vámi zvolené kavárny nechodí moc lidí, pomůžete tak majitelům přilákat nové zákazníky.

 

PS: Pokud jste třeba copywrighter/ka na volné noze nebo píšete prostě jen články, určitě doporučuji kavárny bez wifi nebo si heslo nezjišťovat. Bez přístupu k Twitteru a dalším stránkám, které vás dělají méně produktivní, vám půjde psaní mnohem lépe. 🙂

PPS: Nechce se vám ven, mezi lidi, nemáte peníze? Pusťte si kafíčko na noisli.com
Máte vlastní tipy, jiné zkušenosti? Zapojte se prosím do diskuze.

Připojte se k diskuzi

2 komentáře

  1. Já jsem teď objevil novou kavárničku na praze 1. Je to opravdu moc útulná kavárnička a už i podle názvu Kafe v Klidu se mi líbi, dá se tam v klidu posedět a mají i docela rychlej net Koukni na face https://www.facebook.com/kafevklidu

  2. Diki za clanok. Maju vsetky spomenute kaviarne elektricke zasuvky?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *