[vc_row][vc_column][vc_column_text]Dnešním tématem (prosím 👏🏻, po tak dlouhé době je tu článek!) budou finance.
Proč? No bez nich to bohužel nejde a jejich efektivní správa je klíčová i pro „přežití“ na volné noze. Hned na začátek bych chtěl ještě moc doporučit knihu nebo spíš Bibli? – Na volné noze, kterou nedávno napsal Robert Vlach. Nedávno úplně ne, ale já začal psát tenhle článek asi před rokem. Zpět ke knížce… hlavně díky ní jsem se hodně v tomto ohledu posunul a Robert prostě odvádí v edukaci českých freelancerů skvělou práci, takže pochval určitě není nikdy dost.
Let’s get into this!
Kde mám peníze?
Vnitrostátní – AirBank
Základnou je účet u AirBank (na které mám tři účty), přešel jsem k ní od ČSOB – docela skok v poskytovaných službách a chování. AirBank beru jako takový střed, mezi těmi „zlými“ bankami a mezi takzvanými digitálními bankami, které poslední roky vznikají. O těch za chvilku
Ještě bych rád vystvětlit proč mám u AB (zkratka AirBank ok, nemyslím Andreje) tři účty. Peníze se mají tendenci rychle utrácet a proto je mám rozdělené na:
1) Každodenní útratu
Takové ty útraty v kavárnách a restauracích. Znáte to. Snad nepotřebuji vysvětlovat 😀
2) Peníze klientů
Jednoduše pro rozdělení financí, z kterých hradím služby jako hosting nebo e-mail, které si klient předplatí na rok dopředu.
3) Tvoření rezerv
Každý měsíc se z mého účtu účtu odešle určitá částka, na kterou nešehám. Pouze pokud je nějaká krize, např. když jsem byl v nemocnici, nebyl jsem schopný práce = nebyl žádný příjem, tak jsem hrábnul do rezerv. Ale můžou to být třeba vyšší náklady při cestování nebo nárazová koupě hardwaru jako je mobil nebo počítač. Vždycky tam ale solidní část rezervy zůstane.
Zahraniční – Revolut (tedy v digitalní bance)
Na digitální banky jsem narazil v okamžiku, když jsem chtěl začít investovat (doporučuji tuto sérii, je tam i uvedená četba). Založení u nich proběhne během pár minut a v mžiku máte účet v zahraničí. Žádné internetové bankovnictví, všechno jede přes mobil a případně přes fyzickou kartu o kterou si zažádáte, během několik hodin se začne vyrábět a zítra už vás nahání FedExák s express delivery. Zní to skvěle, vypadá to skvěle, ale jestli by tyto malé banky vydrželi krizi? Toť otázka, takže na nich projistotu žádné velké peníze nemám.
No a pár takovýchto bank už jsem vyzkoušel. Mezi nejlepší podle mě patří Revolut a Monese (která je novější). Transferwise je super (pokud přesouváte hóóódně peněz – což není můj případ), ale zatím nepodporuje ani kupování bitcoinů no a Monzo u nás bohužel ještě nefunguje. Jsou jich už stovky jo, ale vyjmenovávám ty na které jsem narazil.
Opravdu nejvíc mě oslovila banka Revolut. Bleskově rychlé platby, notifikace o tom co se děje, skvělé exchange raty no a pokud si objednáte Premium, máte spousty dalších výhod jako je např. pojištění proti utopení nebo rozbití mobilu, zdravotní pojištění v zahraničí, dokonce vstup do salónku na letišti? Prostě samé cool věci a umím si představit, že to můžou být vlastnosti banky budoucnosti. Ale jak jsem se zmínil, zatím tomu tak nevěřím.
Monese jsem zkoušel jako první, Revolutka pak byla ve srovnání trochu větší dělo. I tak kdybyste chtěli účet na Monese, s kódem JHMALZUT dostanete nějaké Éčka zadarmo 🙂
Investování
No a co s tím zbytkem? Peníze na účtu mě jaksi provokují, mám pocit, že bych se jich měl zbavit a tak se jich „zbavuji“ pomocí investic. Sice to slovo zní jako kdybych je už nikdy neměl vidět, ale zatím jsem hrdý na to, že jsem o žádné nepřišel.
Ehm tady se mými radami neřiďte, protože se má investovat 10% vašeho kapitálu a neptejte se kolik investuji já…
Bitcoiny – Coinbase
Bitcoiny jsou velmi riskatní, ale zajímavou investicí a třeba během uplynulých prá dní jsem si „vydělal“ několik tisíc korun. Blockchainu všeobecně hodně fandím a jsem zvědavý jak daleko to dotáhne i samotný Bitcoin.
Akcie – iBillionaire
Už ani nedokážu spočítat, kolik investičních portálů jsem vyzkoušel. Nakonec jsem skončil u jednoduché appky iBillionaire. Možností do čeho investovat je sice málo, ale pro začínajícího investora je to myslím docela vyhovující. Jednoduché. Rychlé. Přehledné.
Když se chci podívat na podobnější grafy, otevřu si Plus500.
Jak to všechno sleduji?
Je třeba to mít pod kontrolou a být co nejlépe informovaný, proto jsou přehledy – ať už nákladů a výnosů v podnikání nebo prostě jen za co utrácíte – klíčové.
Cashflow v podnikání
Jak poznám, že se mi vůbec na volné noze daří? Vyzkoušel jsem několik českých i zahraničních stránek na správu podnikání (vystavování faktur, správa klientů, projektů, měření času…) a nakonec vyhrála český nástroj Caflou, která má zatím pro mě ty nejlepší přehledy cashflow. Jinak to dokonalý nástroj není ale velkou výhodou prostě je, že neplatím za několik různých appek a vše je na jednom místě.
„Peníze“ všeobecně
Pro komplení přehled svých financích mám appku – nově i s webovou verzí – Spendee, která je sice mezinárodní, ale také vznikla v Česku od šikovného týmu Cleevio. Ve Spendee mám desítky peněženek, jako jsou věrnostní karty, bitcoinové peněženky nebo i fyzické peníze. Zaznamenávání každé hmotné Koruny v peněžence už jsem ale vzdal, aktualizuji ji každý měsíc, podobně i další peněženky, kde se částka neaktualizuje automaticky. Mám tedy kompletní předhled, v čem mám kolik peněz, ještě mi ale chybí právě nějaké grafy, částky shrnující všechny peněženky dohromady. To bohužel Spendee zatím neumí.
Jako druhý zdroj statistik za co utrácím při platbě kartou používám třídění od AirBank. Modlím se za dobu, kdy půjde Spendee spárovat s AirBank (tu jako jedinou zatím nejde přidat do Spendee) a rovněž i synchronizaci kategorií. 🙏🏻
Pravidelné platby
Spotify, Netflix, Mobil, Domény, Hosting, Zdravotní a sociální pojištění… pokud vás zajímá, kolik utratíte tento měsíc za předplatné nebo pravidelné platby (a že s nimi je třeba počítat), doporučuji na to appku Bobby.
PS:
Fyzické peníze? Ehh, díky bohu, že Česko je v placení kartou tak vepředu. Fyzické peníze mám spíš jen na dýška (pokud nemůže obsluha přidat v terminálu).
Mám v plánu se jednou komplet zbavit peněženky. Jak to udělám? Celkem slibně vypadá karta FUZE, která bude už v 2018 dostupná i s EMV chipem a určo hned zkusím, jak se s tím dá fungovat.
Co jsem udělal in the meantime?
- Pořídil si DJIN (dorazí pod stromeček, těším!)
- Nainstalaloval si do mobilu Stocard a vyhodil všechny věrnostní kartičky
- A platím prostě kartou
PPS:
Pokuď se chcete cítit jako totální hackeři a trošku ušetřit, appka do prohlížeče – Honey automaticky vyhledá a aplikuje slevové kupóny při checkoutu. Třeba to před Vánoci někomu pomůže. 🙂
No a to bude asi vše. Kdyžtak se ptejte buď tady nebo na Twitteru (@tadeaskula), užívejte Sobotu a ať vás Vánoce finančně nepoloží.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]