Rychlý update pro ty, kteří to třeba nepostřehli – měsíc jsem byl bez sociální sítí (aneb sociální detox). K tomu jsem postupně mířil už před nějakým časem (zrušení Instagramu, Snapchatu), teď mě k tomu ale dokopala kniha Hluboká Práce (snad se z toho nestane takový hit jako slovo prokrastinace). Neustále se snažím zlepšovat v tom, jak efektivněji odvádět skvělou práci ať už je to cokoliv, do čeho se zrovna pustím. Hluboká práce mě proto nadchla a považuji ji za nejlepší knihu v sebezdokonalování roku 2016.
Opusťte sociální sítě
První skutečností je, že si stále více uvědomujeme, že nám sociální sítě rozkouskovávají čas a snižují schopnost soustředit se. O tom už se prakticky nediskutuje, všichni to cítíme.
To samé jsem měl také s čtením zpráv, neustále jsem otevíral news.google.com a byl dychtivý po super článcích či zprávách nad kterými bych se mohl rozčílit. Je to už ale rok co jsem se toho zbavil a teď už jen ty sociální sítě.
Když byste se zeptali ve svém okruhu přátel z jakého důvodu mají Facebook, dočkali byste se odpovědí typu – mají ho všichni, vím co se děje u ostatních, kvůli třídní skupině, abych si pravidelně mohl pouštět vtipná videa a gify (ok, k tomu by se asi nikdo nepřiznal, ale víme jak to je).
Mají ho všichni – Do komentářů prosím napište hloupější odpověď než je tato.
Kvůli třídní skupině – To jsem si právě za čtyři týdny vyzkoušel. Víte o co jsem přišel? O vůbec nic. Stačilo si nosit o pár stovek v peněžence víc pro nenadálé výdaje (i když u nás se stejně vše vybírá dva týdny) a každé pondělí se zeptat kamaráda co je nového.
Abych si pravidelně pouštel vtipná videa… – Jako bychom se neuměli dobře bavit i před érou Facebooku.
Tím nechci nijak důvody které by vám většina řekla znevažovat, ale když se nad tím zamýšlím, tak jsou naše odůvodnění proč sociální sítě používáme dost zanedbatelné oproti tomu, jak odůvodnit například používání webu všeobecně nebo e-mailu. U těch bychom se pravděpodobně dočkali mnohem konkrétnějších a přesvědčivějších argumentů.
Btw přemýšleli jste například někdy nad tím, proč je Facebook zdarma? Protože cílovou skupinou pro Facebook nejsou uživatelé, ale markeťáci, kteří si zaplatí reklamy. Uživatelé jsou pouhým zbožím. To je taky proč je vlastně vůbec nezajímá co si uživatelé myslí, protože ty se vždycky přizpůsobí (co jiné jim zbývá, když jsou na něm závislí), ale hlavně to musí zlepšit postavení Facebook na trhu s reklamami.
A když bych měl ten měsíc shrnout
Zrušit si Facebook je pakárna
Začátek byl hodně těžký. A teď nemyslím nemít možnost neustálého refreshování a stalkování friends. Ale to se z Facebooku vůbec dostat. To jak mi naservírovali, kolik „přátel“ mě bude postrádat mě nerozhodilo vůbec, ale všechny „Přihlášení přes Facebook“, vytvořené Aplikace a Stránky… to byl pain in the ass a strávil jsem tím dobré dvě hodiny. (Nakonec jsem si stejně musel založit sekundární Facebook)
Ty… závisláku!
Hlavně ty první dny jsem si také (co jiného mi zbývalo) začal všímat lidí v mé blízkosti. Né že bych si jich nevšímal předtím, ale najednou už vám nikdo nemůže říct „no jo, však ty taky“. Co jiného mám na mysli než „vy všichni jste na tom fakt závislí!“. Né to jsme si teď vymyslel, za celou tu dobu jsem to (aspoň doufám) nikomu necpal. Kdyžtak se omlouvám.
Méně zakázek? Naopak
To čeho jsem se ale nejvíce obával bylo, že o mně najednou nebudou mít povědomí potencionální klienti. Jenže ve spojení s Hlubokou Prací nezačnete být jenom daleko výkonnější a začnete dodávat i lepší výstupy, ale začnete i více komunikovat tam venku – v reálném světě a to se rovná více nabídkám na práci. A tak… jenom minulý týden jsem odmítnul 7 zakázek. Holt mluvené slovo se asi šíří daleko rychleji než nějaký šum na sociálních sítích.
Tak už budu jenom pípat
Zjistil jsem, že většina sociáních sítí je mi k ničemu. Proto jsem si před několika dny obnovil ze všech těch zrušených pouze Twitter. Důvod? Skvěle je to vystiženo v této citaci:
A co dnes, skoro rok poté, mám snad kvůli Twitteru mozek na kaši? Nikoli, mám v daný okamžik přehled o více věcech, než bych kdy považoval za možné, a místo abych kvůli hledání inspirace strávil půl hodiny surfováním na internetu, získat představu o tom, co se ten den děje a jak na to lidé reagují, trvá tak dlouho, jako počkat si ve Starbuck na kafe.
A nejen to, na Twitteru mám pocit, jakoby mé názory nebyly okamžitě svrženy. Navíc to, že jsem dokázal zaujmout takový počet lidí mi samozřejmě dělá velkou radost.
Podtržené věty z Hluboké Práce
V první části: Myšlenka
Hluboká práce je cenná
- V nové ekonomice budou mít tři skupiny zvláštní výhodu – ti, kteří umějí dobře a kreativně pracovat s inteligentními stroji, ti, kteří jsou nejlepší v tom, co dělají, a ti, kteří mají přístup ke kapitálu.
- Dvě hlavní schopnosti pro dosažení úspěchu v nové ekonomice
– Schopnost rychle se učit komplikovaným věcem
– Schopnost produkovat špičkové výstupy, co se týče kvality a rychlosti
- I lidé nadaní genialitou byli výjimeční jen díky tomu, že veškerou svou energii soustředili na věc, v níž se rozhodli naplno vyniknout.
- Když se intenzivně soustředíme na konkrétní schopnost, nutíte daný obvod v mozku znovu a znovu přenášet vzruchy odděleně od ostatních. Opakované zapojování konkrétního obvodu poděněcuje buňky snázvem oligodendrocty začít neurony tvořící daný obvod obalovat myelinem – a tím schopnost fakticky upevnit.
- Výzkum odhalil, že problém s touto pracovní strategií (multitaskingem) je, že když přepnete z úkolu A na jiný úkol B, vaše pozornost za vámi zaostane – její velká část zůstane dál zaseknutá u původního úkolu.
V druhé části: Pravidla
3. pravidlo: Opusťte sociální média
- Řemeslnický přístup k výběru nástrojů: Určete si stěžejní faktory, které podmiňují úspěch a štěstí ve vašem profesním a osobním životě. Začněte nástroj používat, pouze pokud jeho pozitivní dopaldy na tyto faktory výrazně nepřevyšují dopady negativní.
Doporučuji stránky 154-156, kde se tento přístup popisuje na příběhu Farmáře z Washingtonu D.C. Jednoduché a geniální myšlení.
Zkrátka budu žít soustředěný život, protože to je ten nejlepší, co je.
Závěr
Je to lákavé. Ta červená jednička u zpráv nebo zeměkoule. A čím více jsme na síti aktivní, tím více notifikací máme. Dostává se naší pravidelné denní dávky dopaminu? Ano, sociální sítě jsou moc chytře vymyšlené. Vše má svou funkci a buď podporuje stranu markeťáků nebo neustálé zvyšování počtu aktivních uživatelů.
Chtěla jsem tě ukázat kamarádce, která chce začít dělat weby. Hledání bez úspěchu. Nyní vidím, že čekat stálo za to. Našla jsem tě, ukázala kamarádce a ještě si objednala dobrou knihu. Tadeáši, skvělá práce. Inspiruješ. 🙂
Děkuji moc! V tom případě navíc doporučuji knihu „Web ostrý jako břitva“, který ji posune v oboru ještě o level výš.