Moc rád se inspiruji životy jiných a tak jsem si řekl, proč by se někdo nemohl inspirovat mnou? Dnes vám zkráceně popíšu, jak jsem se dostal od hraní Minecraftu k tvorbě webových stránek.

Aby to dávalo smysl: devátou třídu jsem studoval dálkově, dva roky jsem byl v zahraničí.

2011

Zrovna jsem se nacházel na exotické dovolené, když mi napsal kamarád z Česka, jestli si nechci zahrát Minecraft. Bylo mi asi 14 let a tak od deseti jsem byl závislý na hraní online herMinecraft mě jako závisláka naprosto pohltil, několik měsíců jsem nedělal nic jiného, než že kopal diamanty, craftil a zabíjel prasátka a zombíky.
Tři měsíce na to, znovu na dovolené (hodně jsme v té době cestovali) mě poprvé napadlo… chci vlastní server! Servery na kterých jsem hrál stály za prd, admini pořád restartovali mapy bla bla… prostě jsem se rozhodl, že budu mít server, chápete. Dovolenou jsem tedy strávil s notebookem na stehnech, připojenej na wifi a se sluchátkama na hlavě.

2012

Na mých serverech už hrálo denně několik stovek hráčů. Z toho se tedy vyklubal můj první business, který vydělával měsíčně i několik desítek tisíc a já si ve čtrnácti musel na dálku zřídit živnostenský list. (Když jsem dělal rozdílovky na střední kam teď chodím, tak mi to ani ekonomikář nevěřil.) Za tím ale stálo neskutečné práce a s několika dalšíma „závislákama“ v mém týmu jsme se denně nezastavili, neměli osobní život a já je pořád jen poháněl, abychom dali hráčům víc. To znamenalo klidně i deset hodin denně.

2013

Už uběhly dva roky od toho, co se mi kamarád zmínil o Minecraftu. O herní severy se staral tým a já jsem se poprvé dostal k myšlence, že by byly potřeba webové stránky. Stejně jako mi trvalo měsíce zjistit, jak rozjet Minecraft server, trvalo mi měsíce než jsem zjistil to samé s webovými stránkami. Ty rozšiřovaly herní servery o online komunitu, na kterou denně přibívalo desítky hráčů. Zase – tím jsme se hodně odlišovali od ostatních serverů, protože mnoha z nich to dělala jen kvůli penězům.
Ten samý rok jsem také poprvé udělal webové stránky pro někoho jiného. Zadarmo.
O půl roku později jsem dostal svoji první zakázku, za kterou jsem si nechal zaplatit 1/10 z toho, co vydělávaly servery. To mi ale bylo jedno, weby mě začaly bavit a viděl jsem potenciál.

2016

Dnes o 5 let později (věřím že i díky mé závislosti k hrám) mám za sebou desítky hotových webů a můžu si z projektů, které chci dělat vybírat.

Co si odnést:

Dělejte co vác baví, v čem jste dobří a neustále se v tom zlepšujte.

Zpětně si uvědomuji, že jsem se díky řízení Minecraft a dalších herních serverů naučil komunikovat s lidmi, základní marketing, správu webu, nastavování platebních bran, příkazy v linuxu, porozumění webhostingů a domén, dělat jednoduchou práci s javou, project management, grafické práce a spoustu dalšího. To vše díky tomu, že jsem dělal něco co mě bavilo a rozhodl jsem se vzít to na další level.

Pořád to zkoušejte

Když vám něco nejde, napište to do Googlu, mrkněte na YouTube, napište kamarádovi/příspěvek na fórum nebo si třeba zaplaťte nějaký kurz. Důležité je nepolevovat ve snaze a také vědět kam směřujete – bez cílů to nemá smysl. Stanujte si tak malé cíle, kterých dosáhnete rychle a velké cíle, kterých dosáhnete díky těm malým.

Nejste si svou práci jistí? Dělejte jí zadarmo.

To že děláte ze začátku chyby je naprosto normální, je ale špatně se neptat ostatních co byste měli zlepšit, co děláte špatně atd. Lidé vás budou převážně chválit, protože děláte zadarmo, nebojte si ale o kritiku říct! To je ve fázi učení velmi důležité. Doporučuji si udělat jednoduché portfolio na Dribble nebo Behance a hotové projekty tam vkládat. Často i odborníci vám dají kritiku a sami si jich třeba i všimnete při snaze prezentace.

Chňapněte příležitost za pačesy

Jak už to je se vzpomínáním na minulost, máme tendenci vždy něčeho litovat. To ale nemá cenu, když to nemůžeme změnit. Co změnit můžeme je budoucnost a proto píšu i tenhle příspěvek. Neudělejte stejnou chybu jako já. Pokud se dostanete do zahraničí, vždy z té příložitosti vymačkejte maximum. Naučte se jazyk, udělejte si kamarády a pokud budete studovat – doopravdy se snažte!
Bonus: Pokud rozjíždíte business, vždy řešte problém, který máte vy a zjistěte, jestli ho mají i ostatní. Když už ten problém někdo řeší, řešte ho efektivněji nebo levněji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *